"Yıl Boyu Caz" mart programı Deniz Taşar'la başlıyor

Etkinliklerin bu seferki mekânları, İstanbul’un farklı noktalarındaki kitapçılar olacak

(Akbank Caz Festivali)

30. Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Yıl Boyu Caz” etkinliklerinin mart ayı programında; Deniz Taşar, Anıl Şallıel, Crosswinds Project Feat. Okay Temiz gibi önemli isimlerin performansları ve Yekta Kopan’ın konuklarıyla gerçekleştireceği söyleşi yer alıyor.

Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilen Akbank Caz Festivali’nin 30. yılında bütün yıl sürecek caz etkinliklerinin mart programı “Caz Odada” serisiyle devam ediyor. Geçtiğimiz sene başlayan ve müzikseverleri ayrıcalıklı bir müzik dinleme deneyimine davet eden “Caz Odada”nın bu seferki mekânı İstanbul’un farklı noktalarındaki kitapçılar.

Türkiye caz sahnesinin önemli müzisyenlerinin dinleyicilerle bir araya geleceği bu özel buluşmaların ilki, Kitap Koala’da, kendine has vokal tarzı ve ses rengiyle Türkiye'de caz vokaline yepyeni bir soluk getiren Deniz Taşar ve piyanist Adem Gülşen eşliğinde başlıyor.

“Yıl Boyu Caz” etkinlikleri kapsamında yazar, sunucu ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan’ın moderasyonuyla gerçekleşecek “Dün, Bugün, Yarın” söyleşilerinin ilkiyse; 30 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali’nin dününü, bugününü ve yarınını odağına alıyor.

Her yıl caz dünyasının saygın isimlerini buluşturan ve özel projelere ev sahipliği yapan festivalin, Türkiye’deki caz dünyasıyla ilişkisi, festivalin gelişimi ve tarihindeki önemli anlar; Seda Binbaşgil, Derya Bigalı ve Ahmet Uluğ’un katılımlarıyla ele alınıyor.

“Yıl Boyu Caz” çatısı altında ocakta başlayan “Akbank Caz 30. Yıl Konserleri”, Akbank Sanat’ta gerçekleşecek Crosswinds Project Feat. Okay Temiz ve Babylon’da gerçekleşecek Türkiye’deki yeni nesil cazın en üretken temsilcilerinden saksafoncu Anıl Şallıel’in “166 Days” konseriyle devam ediyor.

Efsane davul ve perküsyon ustası Okay Temiz’in yer aldığı beşlide; Faslı keman eğitmeni Abdel Aziz El Achhab, HEMU Lausanne’dan ödülle mezun olan ve kendi grubuyla Avrupa’da çeşitli festivallerde yer alan Fransız/Cezayirli trompetçi Shems Bendali; Sandy Patton, Claudio Roditi, Michael Von der Heide, Elisabeth Caumont, François Lindemann ve Patrick Moraz gibi isimlere eşlik etmiş ve yüzün üzerinde CD kaydına katkıda bulunmuş İsviçreli kontrbasçı Patrick Perrier ve Detroit, Hong Kong, Paris, Montreux gibi önemli festivallere defalarca katılmış ünlü piyanist/besteci François Lindemann yer alıyor.

Anıl Şallıel’in cazdan funk'a ve etnik füzyona uzanan ilk solo albümü “166 Days”ten parçalar çalacağı 24 Mart akşamı; Şallıel’e Deniz Taşar, Önder Focan, Mustafa İpekçioğlu, Furkan Bilgi, Ergün Şenlendirici, Batu Şallıel, Burak Dursun ve Memduh Akatay konuk olarak eşlik edecek.

26 yaşındaki genç müzisyen geçen 10 sene içerisinde önemli bir takipçi kitlesi edindi. Şanlıel son projesi “166 Days”le 166 günlük bir zaman diliminde neredeyse her gün başka bir şehirde uyanan bir müzisyenin hikayesini anlatırken, dinleyicileri kendi dünyasında bir yolculuğa davet ediyor.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU