Koronavirüs nedeniyle ertelenen NBA sezonu, Orlando ve Las Vegas'ta tamamlanabilir

NBA yönetimi, koronavirüs nedeniyle 12 Mart'ta ertelenen sezonun tamamlanması için tüm maçların belirlenecek şehirlerde oynanarak tamamlanmasını planlıyor

Fotoğraf: Reuters

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) Başkanı Adam Silver, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen sezonun iki şehirde oynanacak maçlarla tamamlanabileceğini söyledi.

Silver, NBA Oyuncular Birliği Başkanı ve Oklahoma City Thunder'ın yıldızı Chris Paul ile bazı oyuncuların katıldığı video konferansta sezonun geleceğine ilişkin açıklamada bulundu.

Sezonu tamamlamayı amaçladıklarını kaydeden Silver, şöyle konuştu:

Hayatlarımızın en zorlu meydan okumasıyla karşı karşıyayız. Maçların seyircisiz oynanması halinde oyuncuları şehir şehir gezdirerek riske atmanın anlamı yok. Başlangıçta maçları bir ya da iki yerde oynatmayı düşünüyoruz. Bu şehirler Orlando ve Las Vegas olabilir.

Kalan maçların ne zaman oynanacağı konusunda henüz karar vermediklerini ifade eden Silver, "Sahaya dönüş kararını salgının gidişatına göre alacağız. Hazirandan önce bir takvim açıklamamız mümkün değil. Gelecek sezonun başlangıcı ise aralık ayına kadar sarkabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca maçlar yeniden başladıktan sonra Kovid-19 testleri pozitif çıkan basketbolcular yüzünden sezonu durdurmayı düşünmediklerini aktaran Silver, bunun yerine söz konusu oyuncular ve temas ettikleri kişileri iyileşene kadar izole etmeyi planladıklarını kaydetti.

NBA karşılaşmaları, Utah Jazz'ın Fransız pivotu Rudy Gobert'in Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından 12 Mart'ta süresiz askıya alınmıştı.

Maçların ertelenmesinin ardından aralarında Kevin Durant, Donovan Mitchell ve Christian Wood'un da olduğu birçok oyuncu, Kovid-19'a yakalanmıştı.

Salgının merkez üssü haline gelen ABD'de son verilere göre 1 milyon 347 binden fazla Kovid-19 vakası tespit edilirken 80 binden fazla insan yaşamını yitirdi.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU