Twitter yeni bir özelliği denemeye başladı: Kullanıcılar, bir yazıyı RT etmeden önce içeriğini okuması için uyarılacak

Twitter denemeyi tabi tuttuğu özellikle bazen tehlikeli de olabilen içeriklerin viral olmasını engellemeyi amaçlıyor

Twitter'la ABD Başkanı Donald Trump arasındaki gerginlik Mayıs 2020'de Twitter'ın ilk kez ABD Başkanı'nın bir mesajına "Bilgiyi doğrula" etiketi koymasıyla başlamıştı (Reuters)

Sosyal medya devi Twitter'dan yapılan açıklamaya göre şirket bir makalenin ya da yazının paylaşılmadan önce içeriğinin okunmasını tavsiye eden yeni bir özelliği test ediyor.

Android cihazlarda test edilen yeni özellik, kullanıcıların paylaşmak istedikleri makaleyi açmadıklarını tespit etmesi halinde yazıyı açıp okumalarını talep ediyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şirket yaptığı açıklamada "Bir makale paylaşmak diyalog başlatabilir bu yüzden tweetlemeden önce onu okumak isteyebilirsiniz. Bilgi sahibi bir tartışmayı desteklemeye yardım için Android üzerinde yeni bir anımsatıcıyı test ediyoruz. Eğer Twitter'da henüz okumadığınız bir makaleyi retweet etmek isterseniz sizden önce onu açıp okumanızı isteyebiliriz" dedi.

Yeni özellik kullancının yazıyı okumadan paylaşmasını engellemeyecek ancak bunun yerine makaleyi okumaları için bir anımsatıcı işlevi görecek.

Deneme kapsamındaki özellik şimdilik ABD'deki bazı Android kullanıcılarıyla sınırlandırılacak.

Twitter ve diğer sosyal medya ağlarında ihtilaf yaratan komplo teorileri, yanlış yönlendirici iddialar ve kutuplaşma yaygın şekilde yer alıyor. 

Twitter deneme sürecindeki buözellikle kullancıların paylaşım yapmadan önce bir süre durup düşünmesini sağlamayı amaçlıyor.

Şirket mayıs ayında kullancılarını olası bir zararlı yanıtı tweetleyecekleri konusunda uyarma denemelerini de başlatmıştı.

 

Independent Türkçe, TedCrunch

DAHA FAZLA HABER OKU