Kovid-19'da kan grubu etkisi: A tipi kan taşıyanların hastalığı ağır geçirme riski var

Farklı araştırmalar, kan grubunun hastalığın ağır geçirilmesinde rol oynadığını ortaya çıkarttı

Kan grubu ile Kovid-19’un ağırlık derecesi arasında bağ olduğu doğrulandı / Fotoğraf: AP

Çin’deki sağlık kuruluşlarında, ABD’deki Columbia Üniversitesi’nde ve İran’daki Mazandaran Üniversitesi’nde bağımsız araştırmalarda bulunan bilim insanlarının çalışmaları, kan grubunun hastalığı ağır geçirmenin nedenlerinden birisi olabileceğini ortaya koldu. 

Rossiyskaya Gazeta’nın The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan çalışmaya dayandırdığı habere göre Çinli, ABD’li ve İranlı bilimciler insanların kan grubunun Kovid-19’un etkileri arasındaki bağı doğruladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

En yüksek risk grubu A

Araştırmacılar, ‘A’ kan grubu taşıyıcılarında koronavirus enfeksiyonu nedeniyle Kovid-19’u ağır geçirme riskinin en yüksek olduğu sonucuna vardı. 

Bununla birlikte ‘B’ ve ‘AB’ kan grubunun hastalığı ağır geçirme riskinin ‘A’ grubuna göre daha düşük, ancak ‘0’ grubuna göre daha yüksek olduğu saptandı.

Uzmanların, “Kan grubunun etkisi, incelediğimiz risk faktörleri (yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diyabet, aşırı kilo, kronik kardiyovasküler hastalıklar ve akciğer hastalıkları) ile açıklanmıyor” şeklindeki ifadesinden, kronik hastalıkların Kovid-19’un ağırlık derecesine etkisinin araştırılmadığı anlaşıldı.

 

Independent Türkçe, Sputnik

DAHA FAZLA HABER OKU