ABD'den İnsan Kaçakçılığı Raporu: Sicili en kötü ülkeler Çin, Küba, İran, Kuzey Kore, Rusya ve Suriye

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkelerin insan kaçakçılığı hakkındaki durumları ele alan 2020 İnsan Kaçakçılığı Raporu'nu yayımladı

2020 İnsan Kaçakçılığı Raporu'nu açıklandı / Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın yazılı açıklamasına da yer verilen 2020 İnsan Kaçakçılığı Raporu'nda, ülkelerin insan kaçakçılığı hakkındaki durumları ele alındı.

Ülkelerin işledikleri insan hakları ihlallerine göre derecelendirildiği raporda, Afganistan, Belarus, Myanmar, Cezayir, Burundi, Çin, Komor Adaları, Eritre, Küba, İran, Kuzey Kore, Nikaragua, Lesotho, Papua Yeni Gine, Rusya, Güney Sudan, Suriye, Türkmenistan ve Venezuela'dan oluşan 19 ülke, "sicili en kötü ülkeler" olan 3. kategoride yer aldı.

ABD'nin Çocuk Durumunu Koruma Yasası (CSPA) gereği, 3. kategorideki ülkelere bazı güvenlik yardımlarını ve askeri ekipman satışını durduracağı belirtilen raporda, söz konusu ülkeler, insan kaçakçılığıyla etkin mücadele sergileyene kadar da bu yasakların kaldırılmayacağı belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çin'in Sincan'daki politikaları da ele alındı

Raporun Çin bölümünde ise Çin yönetiminin başta Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur Türkleri olmak üzere, Müslüman azınlıklara yönelik politikalarına geniş yer ayrıldı.

Çin'in keyfi tutuklamalarla 1 milyondan fazla Uygur Türkü'nü, rızaları dışında toplama kamplarına tutmasına dikkat çekilen raporda, Çinli yetkililer bu faaliyetleri farklı dine mensup azınlıkların bulunduğu diğer bölgelerde de uygulamaya başladı. Ayrıca yurt dışında yaşayan dini ve etnik azınlıkların zorla iadesini ve uluslararası olarak aranmasını istediler" ifadelerine yer verildi.

Toplama kamplarında tutulan kişilerin çeşitli işlerde zorla çalıştırıldığı, birçoğuna para ödenmediği kaydedildi.

"Türkiye yoğun çaba gösteriyor"

Türkiye'nin, insan kaçakçılığıyla mücadelede belirlenen standartlara tamamen uymadığı ancak yoğun çaba sarf ettiği belirtilen raporda, ülkede zorla işçi çalıştırma ve "seks ticareti" gibi sorunların olduğu ancak hükümetin bunu engelleyebilmek için yoğun çaba sarf ettiği vurgulandı.

PKK/YPG'nin çocuk savaşçılarına vurgu

PKK ve Suriye kolu YPG'nin Irak, Suriye ve Türkiye'de çocukları zorla silah altına aldığı belirtilen raporda, özellikle Irak'ın Sincar, Mahmur ve diğer bölgelerinden toplanarak silah altına alınan çocukların savaşmak üzere yine Sincar, Kandil Dağı ve Türkiye'deki merkezlerine gönderildiği kaydedildi.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU