Diz çökme eylemini başlatan sporcu Kaepernick'in hayatı Netflix dizisi oluyor

ABD'de siyahİlere karşı polis şiddetine tepki çekmek için ABD ulusal marşı esnasında diz çöken ve o zamandan beri Amerikan futbolu liginden aforoz edilen sporcu Colin Kaepernick'in gençlik yılları Netflix dizisi olacak

Kaepernick, "Siyahileri ezen bir ülkenin milli marşına saygı için ayağa kalkamam" demişti (Reuters)

ABD'de ırksal adaletsizliği protesto etmek için ulusal marş çalınırken diz çökme eylemini başlatarak yeni bir akımın doğmasına yol açan eski Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick'in hayatı dizi oluyor.

Netflix, Kaepernick'in gençlik yıllarını anlatan dizinin yönetmenliğini Emmy ödüllü Ava DuVernay'in yapacağını duyurdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Colin in Black & White" adlı 6 bölümlük dizi, Kaepernick'in beyaz bir ailenin siyahi evlatlık çocuğu olarak büyümesine ve lise yıllarına odaklanacak. Kaepernick de dizide anlatıcı olarak yer alacak.

Eski NFL (Amerikan futbolu ligi) oyuncusu Kaepernick yaptığı açıklamada, "Siyahilerin karşılaştığı farklılaşan gerçekliklere yeni bir bakış sağlamayı amaçlıyoruz. Beyaz bir toplulukta evlat edinilmiş bir siyahi erkek olarak lise yıllarımda karşılaştığım ırksal sorunları keşfediyoruz" dedi.

"Selma" filmiyle de tanınan va DuVernay, yönetmenliğini yaptığı 2016 yapımı belgesel "13th" ile Oscar'a bu dalda aday gösterilen ilk siyahi kadın yönetmen olmuştu.

DuVernay ile çalışmaktan onur duyduğunu söyleyen Kaepernick siyahiler ve ırk konusunda çok sayıda hikayenin "beyazların gözünden" anlatıldığını söyledi.

DuVernay de yaptığı açıklamada, "Colin Kaepernick yaptığı eylemle, futbol, kültür ve kendisi için geniş kapsamlı sonuçları olan ırk ve adalet konularında bir ulusal tartışmayı ateşledi. Onun hikayesi kimlik, spor, eylem ve dirençliliğin uzun süren niteliği hakkında çok şey söylüyor" dedi.

Kaepernick kimdir?

San Francisco 49ers takımının eski yıldız futbolcusu Colin Kaepernick, 2016 yılında San Diego Chargers'a karşı oynanacak maç öncesi Amerikan ulusal marşı çaldığı sırada diğer takım arkadaşlarının yaptığı gibi saygı duruşunda ABD bayrağına bakmamış ve takım arkadaşı Eric Reid ile birlikte herkes saygı duruşundayken tek dizi üzerine çökerek ABD'li siyahilere yönelik polis şiddetini protesto etmişti.

İki futbolcu daha sonra defalarca tekrarladıkları bu hareketin, ülkedeki siyahilere yönelik uygulamalara karşı barışçılbir mesaj verme gayesi taşıdığını söylemişti.

Ancak ABD'de başta o dönem seçim kampanyasını yürüten Başkan Donald Trump olmak üzere kimi çevreler futbolcuları ABD bayrağına saygısızlık yapmakla suçlamıştı.

Kaepernick, 2017'de San Francisco 49ers'le sözleşmesinin sona ermesinin ardından yeni kulüp aramış ancak çabaları karşılık bulmamıştı

Trump, Kaepernick'e hitaben, "Bu korkunç bir şey. Belki de kendisine daha uygun bir ülke bulmalıdır" açıklaması yapmıştı.

Polis şiddeti mağduru siyahilerin sayısı artarken, "Black Lives Matter" (Siyahilerin Hayatı Önemlidir) hareketi mayıs ayında bir polisin siyahi George Floyd'u öldürmesi sonrası ülke geneline yayılan eylemlerde tek diz üzerine çökme hareketini sahiplenmişti.

Geçen ay ise Amerika Birleşik Devletleri Futbol Federasyonu oyuncuların ulusal marş sırasında diz çökerek protesto gerçekleştirmesini yasaklayan kuralı kaldırmıştı.

 

Independent Türkçe, Reuters, Euronews Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU