İmamoğlu: İstanbul Boğazı’nın sağlıklı gelişimine katkı sunmaktan vazgeçmeyeceğiz

İmamoğlu, İstanbul’un Boğazı'nı korumanın İBB’nin öncü sorumluluklarından biri olduğunu vurguladı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, tarihçi ve profesyonel rehber Saffet Emre Tonguç ile birlikte, Tarihi Yarımada ve İstanbul Boğazı’nı tekneyle gezdi.

Cankurtaran’daki Ahırkapı İskelesi’nden başlayan gezi, Tarihi Yarımada turundan sonra İstanbul Boğazı’nda devam etti. Marmara Denizi’nden Karadeniz yönüne Anadolu yakası boyunca ilerleyen tekne, ters istikamette Avrupa yakası kıyılarını takip etti.

Tonguç, sahil şeridi ve İstanbul siluetindeki sembol yapılarla ilgili İmamoğlu’na tarihsel bilgiler verdi.

Tur boyunca tespit ettiği bazı noktaları yardımcılarına not aldıran İmamoğlu, sahil boyunca kendisini fark eden ve el sallayan vatandaşlara, aynı şekilde karşılık verdi.

“Boğaz, İstanbul’un en kıymetlisi”

Tur sonrası açıklamalarda bulunan İmamoğlu, İstanbul Boğazı için “İstanbul’un en kıymetlisi” dedi.

İstanbul’un tarihi dokusunu ve eserleri koruyacaklarını ifade eden İmamoğlu şunları kaydetti:

Bütün dünyadan insanların gelip, gezdiği ve hayran kaldığı bir nokta; korunması lazım. Bununla ilgili en üst seviyede bilgi edinmemiz lazım. İBB’miz ile beraber çok güzel eserlerini yayınlayacağımız Saffet Emre Tonguç ile birlikte hem buranın geçmişini, maneviyatını, değerlerini geziyoruz hem de gözlem yapıyoruz. Boğaz’ı korumak İBB’nin öncü sorumluluklarından biri. Bir sonraki aşama da elbette ki sağlıklı gelişimine katkı sunmak. Bu felsefeden asla vazgeçmeyeceğiz

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU