ABD ve YPG Suriye’de ortak tatbikatlara devam ediyor

Pentagon’un desteklediği ve ek fon talep ettiği YPG’ye bağı Hezen Anti Terör Timleri ile Uluslararası Askeri Koalisyon’un tatbikat görüntüleri resmi sosyal medya hesaplarından paylaşıldı

Ortak Operasyon Gücü'nün, 4 Temmuz'da yapılan tatbikata ilişkin yayınladığı fotoğraflardan biri / Fotoğraf: Twitter (@SOJTFOIR)

Suriye kuzeyinde YPG ile ABD arasındaki askeri işbirliği devam ediyor. 

YPG’nin “Hezen Anti Terör Timleri” ile ABD öncülüğündeki uluslararası askeri koalisyon, IŞİD’e karşı ortak askeri tatbikatlar düzenliyor.

Son tatbikat 4 Temmuz günü yapıldı.
 

 

Tatbikat görüntüleri, ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Birleşik Ortak Görev Gücü’nün resmi sosyal medya hesaplarından da paylaşıldı. Paylaşım İngilizce'nin dışında Kürtçe ve Arapça dilerinde de yapıldı.

Birleşik Ortak Görev Gücü’nün YPG ile ortak tatbikatını duyurduğu tweetinin, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın resmi Twitter hesabı tarafından “beğenildiği” de görüldü.

Hezen Anti Terör Timleri: Pentagon desteğiyle kuruldu

Uluslararası koalisyonla tatbikatlara devam eden “Hezen Anti Terör Timleri” ABD tarafından mali yönden de destekleniyor.

ABD Savunma Bakanlığı, 2021 bütçe teklifinin detaylarında Suriye’de desteklediği gruplara 200 milyon dolar fon istemişti.

Pentagon bu fonla 5 komando bölüğü ve toplamda 600 kişiden oluşan Hezen Anti Terör Timleri’nin kuruluşunu da öngörmüştü.

Pentagon tarafından desteklenen bu timler “İç güvenlik operasyonlarında” kullanılmak üzere tasarlandı.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU