6 binden fazla sağlık çalışanın koronavirüse yakalandığı İran'da can kaybı artarak devam ediyor

İran Tıp Konseyi Başkan Yardımcısı Fettahi, ülke genelinde 6 binden fazla sağlık çalışanının yeni tip koronavirüse yakalandığını söyledi. Ülkede vaka sayısı 300 bine yaklaştı

İran’da can kaybı artarak devam ediyor / Fotoğraf: AFP

İran Tıp Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Fettahi, "Şu ana kadar 6 binden fazla sağlık çalışanı koronavirüs (Kovid-19) salgınına yakalandı" dedi. 

Bu rakamın yüzde 22'sini hemşireler ve yüzde 20'sini de doktorların oluşturduğunu kaydeden Fettah, Kovid-19 nedeniyle bugüne kadar 140 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Can kaybı 16 bin 300'ü geçti

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, yaptığı açıklamada, son 24 saatte Kovid-19'dan ülke genelinde 196 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2 bin 636 yeni vaka tespit edildiğini aktardı.

Bu verilerle ülkede Kovid-19 kaynaklı can kaybının 16 bin 343'e çıktığını kaydeden Lari, vaka sayısının ise 298 bin 909 olduğunu belirtti.

4 binden fazla hastanın durumu ağır

Virüse yakalanan hastalardan 4 bin 27'sinin durumunun ağır olduğunu söyleyen Lari, şu ana kadar iyileşen hasta sayısının da 259 bin 116'ya ulaştığını aktardı.

Sözcü Lari, ülkede şu ana kadar yapılan toplam test sayısının da 2 milyon 405 bin 862 olduğu bilgisini paylaştı.

Başta başkent Tahran olmak üzere Mazenderan, Gülistan, Fars, Doğu Azerbaycan, Erdebil, İsfahan, Elburz, İlam, Rezevi Horasanı, Kirman, Kuzey Horasan, Simnan, Loristan ve Hürmüzgan'ın "kırmızı bölge" olarak adlandırılan yüksek riskli eyaletler olduğunu belirten Lari, 11 eyaletin de riskli bölgeler olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU