Hürriyet yazarı: Muharrem İnce, 15 Eylül’de partisini kuruyor

"CHP’den ‘dışlanmış, küstürülmüş, tepkili’ bazı isimlerin parti kuruluşunda yer alacağı belirtilirken, geçmişte İnce’nin yanında yer alan bazı isimlerin de İnce ile hareket edeceği açık açık ifade ediliyor"

Fotoğraf: Reuters

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, CHP’li Muharrem İnce’nin 15 Eylül’de yeni bir parti kuracağını öne sürdü.

Bayer, bugünkü köşe yazısında geçen hafta sonu yapılan CHP kurultayının ardından İnce’nin “arkadaşlarıyla bir durum değerlendirmesi yaptığını, bunun sonucunda ‘esas’ CHP ilkelerine uygun bir parti kurmaya karar verdiğini” söyledi.

“İnce’ye yakın bir isim ‘partinin kuruluşunun 15 Eylül’de açıklanacağını’ söyledi. Partinin kuruluşunun Hakkâri’de ilan edileceği de bir başka bilgi olarak belirtiliyor” diyen Bayer, şunları yazdı:

CHP’den ‘dışlanmış, küstürülmüş, tepkili’ bazı isimlerin parti kuruluşunda yer alacağı belirtilirken, geçmişte İnce’nin yanında yer alan bazı isimlerin de İnce ile hareket edeceği açık açık ifade ediliyor. “Nasıl bir parti” sorusuna şu cevap verildi: “Atatürkçü, laik, ortanın solu, milli değerlere bağlı bir parti... CHP’nin yapamadıklarını yapacak bir parti... Üç-beş oy için kendi ideolojisinden ödün vermeyen Atatürkçü bir parti...” Halkın talebi konusunda bir çalışma var mı? “Halktan bir talep gelmeseydi, böyle bir çalışma yapılmazdı. Yapıldı ki ilk ankette oy oranı 12.4 çıktı. O nedenle Hakkâri’den Edirne’ye herkesle kucaklaşacaklarını söylüyor Sayın İnce.” ‘Ulusal parti’ adını sordum. “Bunları Sayın İnce açıklayacak” cevabını aldık.

Yeni Şafak gazetesinden Bülent Orakoğlu da İnce’nin bir parti kuracağını yazmış, iddialara herhangi bir yalanlama gelmemişti.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU