Elde kalan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu alacak

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini, Et ve Süt Kurumu’nun elde kalan hayvanları alacağını açıkladı

Fotoğraf: AA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli satılmayan kurbanlıklarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 1,2 milyon büyükbaş ve 3,6 milyon küçükbaş kurbanlık bulunduğunu belirten Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricileri mağdur etmeyeceklerini aktardı. Pakdemirli, "Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumu (ESK) eliyle biz alacağız" ifadesini kullandı.

 

thumbs_b_c_f1a19d4637a67bc006c852e9c5bb2586.jpg
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli / Fotoğraf: AA

 

Pakdemirli, alım fiyatlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kilogram ve üzeri olan besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 19 lira olacak. Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kilogram arası olan besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18 lira olacak. İkinci ve üçüncü kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacak.

 

thumbs_b_c_9cf651a7c7c907efcab66d268f81d8ab.jpg
Fotoğraf: AA

 

Küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi düşülmeden tokluların canlı kilogram alım fiyatının 17 lira olacağını belirten Bakan Pakdemirli, "Koyunlar canlı olarak kilogramı 15 lira, keçiler canlı olarak kilogramı ise 13 lira üzerinden satın alınacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, alım fiyatları ve diğer detayların bugün ESK tarafından duyurulacağını belirterek "Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, tarım il müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir" ifadesini kullandı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU