Trump, Microsoft'un satın alamaması durumunda TikTok'un 15 Eylül'de yasaklanacağını açıkladı

Microsoft, Çinli "ByteDance" şirketine ait TikTok uygulamasının ABD kolunu satın almak üzere görüşmelerde bulunduğunu bildirdi

Fotoğraf: AA

ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli ByteDance firmasına ait video platformu TikTok'un ABD kolunun herhangi bir şirkete satışının gerçekleşmemesi durumunda uygulamanın 15 Eylül'de yasaklanacağını duyurdu.

Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok'un Çin'in kontorlünde olmasını istemediklerini söyledi.

Trump, ABD'li teknoloji devi Microsoft'un veya başka bir firmanın TikTok'un satın alması gerektiğini vurguladı.

Trump, "Microsoft ya da başka bir firmaya satılmadığı takdirde, TikTok'u 15 Eylül'de kapatacağız" dedi.

Microsoft görüşmelere başladı

Bu arada ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft, ait TikTok uygulamasının ABD kolunu satın almak üzere görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Microsoft'tan açıklama gelmişti

Trump, cuma günü yaptığı açıklamada, TikTok'u ABD'de yasaklamak için bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını belirtmişti.

Microsoft'tan bugün yapılan açıklamada, Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella'nın, Trump ile görüştüğü ifade edilmişti. 

Trump ve Nadella'nın görüşmesinin ardından şirketin, TikTok'un ABD kolunu satın almaya yönelik araştırmalara başladığı bildirilen açıklamada, "Microsoft, Başkanın endişelerinin ele alınmasının önemine değer veriyor." ifadesi kullanılmıştı.  

Açıklamada, uygulamanın ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki hizmetleri ile bu ülkelerde faaliyette bulunma hakkını satın almaya yönelik anlaşma yapmak için görüşüldüğü belirtilmişti.

 

Independent Türkçe, AA

 

DAHA FAZLA HABER OKU