Sağlık Bakanlığı'ndan PCR testleri için yeni düzenleme

Bakanlık tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen yazıya göre, ülkeye hava veya kara yoluyla giriş-çıkış yapacakların yeni tip koronavirüs PCR testleri, ruhsatlandırılan laboratuvarlarda yapılabilecek

Test sonuçlarını sisteme girmeyen sağlık kuruluşları hakkında yasal işlem yapılacak / Fotoğraf: AP

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin valiliğine, Kovid-19 PCR testi ve izolasyonu işlemlerine ilişkin yazı gönderildi.

Düzenlemeyle, yurt dışı seyahati yapacak kişilere (giden/gelen), profesyonel sporcuların müsabakalar öncesi olası şüphe ve taramalarında veya mevzuatla zorunlu tutulan hallerde Covid-19 tanısı için yapılacak PCR testleri de kamu sağlık hizmetleri fiyat tarifesinde belirlenen fiyatlar üzerinden Bakanlık tarafından ruhsatlandırılan mikrobiyoloji laboratuvar ruhsatı olan tüm kuruluşlar tarafından çalışılabilecek.

Kovid-19 PCR testi çalışan laboratuvarların dış kalite kontrol çalışmaları, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapılabilecek.

Her testin sonucu, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen sisteme işlenecek.

Test sonuçlarını sisteme girmeyen sağlık kuruluşları hakkında yasal işlem yapılacak.

Ayrıca Bakanlık, ihtiyaç olması halinde ilgili laboratuvarların kapasitelerinin yüzde 10'unu geçmeyecek şekilde ve ücretsiz çalışılması koşuluyla test gönderebilecek.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU