Antalyaspor Teknik Direktörü Tuna: Nuri Şahin ile görüştüm, kendisi olumlu ama henüz anlaşma yok

"Türk futbolunun kendi hedefi, yapısı, kulüplerin geleceğe dönük borçlanma planı olmalı" diyen Antalyaspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, hiç artıya geçemeyen kulüplerin olduğunu söyledi

Tamer Tuna - Nuri Şahin / Fotoğraf: AA

Süper Lig ekiplerinden Fraport TAV Antalyaspor'un teknik direktörü Tamer Tuna, Atilla Vehbi Konuk Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından açıklanan harcama limitleri ve Nuri Şahin transferi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

2018-19 sezonunda çok iyi bir ikinci yarı geçirdiklerini aktaran Tuna, kadrodaki oyunculardan yedisiyle sezon sonu yollarını ayırarak hazırlıklarını sürdürdüklerini bildirdi.

Kulüpler Birliği Vakfı ile TFF arasında bütçe görüşmelerinin yapıldığını söyleyen Tamer Tuna, şu ifadeleri kullandı:

Kulüplerin mali yapısıyla ilgili iki-üç yıl öncesine kadar bir çalışma vardı. Şu anda içinde bulunduğumuz mali yapılar öngörülmeden karar alındı. Bu kararlarla 21 Süper Lig takımının sezon sonunda kazançlarıyla giderleri arasında takım ortalamasının eksi yönde olacağını öngörebiliriz. Türk futbolunun kendi hedefi, yapısı, kulüplerin geleceğe dönük borçlanma planı olmalı. Hiç artıya geçemeyen kulüpler oldu. Takımı güçlü tutmak için transfer yapan ancak baskının içinde kulüpleri yönetemeyen, baskıdan çıkamayan kadrolara sahibiz. Baskıdan kaynaklanan transfer hikayeleriyle bütçelerin aşıldığını görüyoruz. Biz bu bütçeleri aşmayacağız. Çünkü aldığımız oyuncular, bonservis ödemeyeceğimiz isimler olacak. Orta saha, stoper, forvet ya da kanat hattında oynayan futbolcu transferi planlıyoruz.

"Nuri Şahin ile görüştüm"

Tamer Tuna, orta saha için Nuri Şahin ile görüştüklerini açıkladı.

"Nuri Şahin önemli bir oyuncu. Ben de değer veriyorum" diyen Tuna, şöyle konuştu:

Nuri Şahin ile görüştüm. İstediğimiz her oyuncuyla direkt görüşme yapıyoruz. İçinde bulunduğu durumu ve ne istediğini anlamak zorundayız. Olay sadece transfer değil. Bu tür oyuncular geldiğinde takıma değer katıp, buradaki oyunculara model olma anlamında katkı sağlayabiliyor. Transferine bakışımız, hem performansından faydalanacağımızı düşünmemiz hem de onun özelliklerine uygun oyun yapımız olması. Pas oyununa katkısı ve liderlik özelliğiyle iyi bir oyuncu. Nuri Şahin zaten olumluydu ama 'oldu, bitti' transferde gündeme gelmez. Görüşme aşamasında. Bu bir süreç ve kararı birlikte alacağımız dönemdeyiz. Hem mali yükümlülükler hem de Nuri Şahin'in burayı istemesi önemli. Kendisi bu konuda olumlu ama henüz anlaşma yok.

Yerli oyuncu sayısını çoğaltmayı hedeflediklerini vurgulayan Tuna, ligde ikinci devre en fazla yerli oyuncu oynatan üç takımdan biri olduklarını kaydetti. 

Takıma maddi katkı sağlayacak her oyuncusunun ayrılabileceğini de aktaran Tuna, "Nazım Sangare ile Bünyamin Balcı hakkında bazen dolaylı arayışlar oluyor. Doğukan Sinik  gündeme geldi. İstenilen oyuncu alınabilir. Adı geçen kulüpler teklif yaptığında, astronomik değil, değeri verilirse ayrılabilirler. Hiçbir teklif olmadı, para sorulmadı" şeklinde görüş belirtti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU