Davutoğlu: Ekonomimizin yaşadığı kriz iktidarın ürünüdür, yüzde yüz yerli ve milli bir krizdir

Ülkedeki ekonomik krize ilişkin değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, "Burası çok önemli" diyen beyler, ekonomide yangın ve piyasalarda kriz virüsü var, çıkın konuşun" dedi

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, haftalık değerlendirme toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye ekonomisindeki gelişmelere değinen Davutoğlu, iktidarın ekonomiye ilişkin tutumunu "ciddiyetsiz, basiretsiz ve cahilane" olarak niteledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ekonomik tabloya ilişkin açıklama yapmadığına dikkat çeken Davutoğlu şunları kaydetti:

Hazine ve Maliye Bakanı krizden bu yana neredeyse bir haftadır ne bir açıklama yaptı ne de ortalıkta göründü. Korona krizi esnasında sağlık bakanının, orman yangınları esnasında orman bakanının susmasını düşünebilir misiniz? Bundan daha kısa bir süre önce ekonomimizin şaha kalktığını, tarihi bir başarının eşiğinde olduğumuzu anlı şanlı nutuklarla "burası çok önemli" diye ilan eden beyler! Ekonomide bir yangın, piyasalarda bir kriz virüsü var, çıkın ve konuşun!

Döviz ve altın kurundaki yükseliş sonrası Albayrak için açılan "BeratAlbayrak'ınYanındayız" etiketine atıfta bulunan Davutoğlu, "Toplumun önüne çıkıp bizzat hesap verme yerine daha önce de örnekleri görüldüğü gibi  sosyal medya kampanyaları ile bakan kurtarma operasyonları için kullanılan akla ziyan bir takım komplocu açıklama yapılıyor" ifadelerini kullandı.

"İktidar, liyakat sahibi insanları dinlemek yerine cahil bir gruba teslim olmuştur"

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle birlikte ekonomide ve ülke yönetiminde bir krizin yaşanmasının adeta kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Aklı başında, liyakat sahibi, ekonomi nedir bilen herkes bu iktidarı uyarıp durmuştur. Bu iktidar liyakat sahibi insanları dinlemek yerine cahil bir grup komplocu, demokrasi düşmanı ve liyakatsiz akla teslim olmuştur" dedi.

"Ekonomimiz felakete sürükleniyor"

"Ekonomideki olumsuz gidişi kendi yaptığı hatalar yerine sürekli "küresel piyasalardan gelen döviz ataklarına, sözde dış mihraklara" bağlamaktan vazgeçmiyor" diyen Davutoğlu, hükümetinin ekonomi gibi bir alanda sergilediği tutumun ülke için en büyük tehdit olduğunu kaydetti.

Türk ekonomisinin geçmişte de çok ciddi krizler yaşadığını ifade eden Davutoğlu şöyle devam etti:

Ancak en azından o dönemlerde iktidarlar beceriksizliklerini kabul ettiler, krizin olduğunu kabul ettiler. Kimisi seçime gitti, kimisinde sorumlular istifa etti. Bugün yeni bir durumla karşı karşıyayız. Ekonomimiz bir felakete sürükleniyor ama iktidar ekonominin ne kadar güçlü olduğundan, iyi yönetildiğinden, şaha kalktığından bahsediyor. Bu durum artık neredeyse siyasetin değil psikolojinin konusu haline gelmiştir. İktidar sözcülerinin kendilerinin de bu anlattıkları masallara inanmadıklarını elbette biliyoruz. Ama umurlarında değil. Bu iktidarın dışında Türkiye’de ve dünyada ekonomiden, finanstan, üretimden, ticaretten, sanayiden anlayan herkes yaşadığımız krizi ve nereye doğru sürüklendiğimizi görüyor.

"Yine bilindik ezberleri tekrarlıyorlar"

Türk lirasında yeniden yaşanan sert düşüş sonrasında iktidarın tavrının yine değişmediğine vurgu yapan Davutoğlu, "Şaşırmadık. Yine aynı komplocu açıklamalar yapıldı. Yine bilindik ezberlerini tekrarladılar. Dış mihrak, yabancı güçler, gizli odaklar, manipülasyonlar. Soruyoruz kim bunlar, nasıl saldırıyorlar ekonomimize, nereden saldırıyorlar. Cevap yok elbette" dedi.

Milletin zekasına ve basiretine hakaret eden bu açıklamaların bir tek anlamı olduğunu ifade eden Davutoğlu şöyle devam etti:

Biz ülkeyi yönetemiyoruz, biz ekonomiyi yönetemiyoruz, biz artık ciddi ve uzun soluklu hiçbir işi beceremiyoruz. Yazık oluyor bu ülkeye. Yapmayın etmeyin demekten dilimizde tüy bitti ama sizin palavralarınız bitmedi.

Sadece bizler değil aklı başında/muteber tüm ekonomistler sanki aylardır uyarmıyormuş gibi bütün hükümet yetkilileri sosyal medya kampanyaları ile sorunun ana sebebi olan Hazine ve Maliye Bakanını müdafaa etme, hatta hiç utanmadan sıkılmadan yeniden sorunları "sözüm ona ülkeye saldıran dış mihraklarla" ilişkilendirme çabasına giriştiler.

"Yüzde 100 yerli ve milli bir krizdir'

Ülkede yaşanan ekonomik krizin sorumlusunun mevcut iktidar olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Bakınız, çok açık bir şekilde söyleyeyim, bugün ekonomimizin yaşadığı kriz yüzde 100 bu iktidarın ürünüdür. Yüzde 100 yerli ve milli bir krizdir. Yüzde 100 Ankara’da icat edilmiş bir krizdir" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, bir ekonomide yapılmaması gereken ne varsa sorumsuzca yapıldığını belirterek, "Bir ekonomide alınmaması gereken ne kadar karar varsa akılsızca alınmıştır. Bir ekonomide görev verilmemesi gereken ne kadar liyakatsiz varsa baş köşelere oturtulmuştur" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU