Erbaş’tan kılıçla hutbe geleneği açıklaması: Garipseyen, eleştiren, farklı manalara çekmeye çalışan yaklaşımları hayretle karşılıyorum

Erbaş, kılıçla hutbe geleneğinin Türkiye’nin bazı camilerinde eskiden beri uygulandığını ifade etti

Fotoğraf: Twitter

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’nın camiye çevrildiği gün kılınan cuma namazında, hutbeye elinde kılıçla çıkmasına ilişkin açıklamada bulundu.

“Kılıçla hutbe okumak bizim tarihimizde ve geleneğimizde var olan, yaygın bir uygulamadır” diyen Erbaş, “Kılıçla hutbe geleneği İstanbul, Edirne, Kocaeli, Çanakkale, Kastamonu, Tokat, Balıkesir, Bartın başta olmak üzere ülkemizdeki bazı camilerde eskiden beri uygulanmaktadır. Bu durumu garipseyen, eleştiren, farklı manalara çekmeye çalışan yaklaşımları hayretle karşılıyorum” ifadelerini kullandı.

Erbaş, Twitter’dan tartışılan kılıçla hutbe okumasına dair Twitter’dan bir mesaj paylaştı.

Paylaşımında 1453 yılında gerçekleşen İstanbul Fethi’ne de atıfta bulunan Erbaş, “Ayasofya'daki ilk Cuma hutbesi de kılıçla okunmuş ve 481 yıl böyle devam etmiştir. Hutbenin bu şekilde okunması, bir yönüyle Ayasofya'nın camiye çevrildiğinin ilanı, diğer yönüyle de fethe dair bir mesajdır” dedi.

Erbaş şunları kaydetti:

Kılıçla hutbe geleneği İstanbul, Edirne, Kocaeli, Çanakkale, Kastamonu, Tokat, Balıkesir, Bartın başta olmak üzere ülkemizdeki bazı camilerde eskiden beri uygulanmaktadır. Bu durumu garipseyen, eleştiren, farklı manalara çekmeye çalışan yaklaşımları hayretle karşılıyorum. İslam medeniyetinin değerlerini ve evrensel insanlık ilkelerini ortaya koyan beyanlarımız görmezden gelinerek kılıçla hutbe geleneğinden, sanki Müslümanların söyleyecek sözü kalmadığı için böyle bir uygulamaya gidildiği sonucunu çıkaran bir yaklaşımı, vicdanlara havale ediyorum.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU