Birleşik Krallık sahillerindeki yasadışı göç faaliyetlerinde ani artış

Sadece geçen hafta sonu İngiliz kıyılarına yaklaşık 200 Suriyeli ulaştı Bu yolla Birleşik Krallık giriş yapan yasadışı göçmen sayısı 4 bini aşarken, geçen perşembeden bu yana yine bu yolla 600 göçmen ülkeye giriş yaptı.

Fotoğraf (Reuters)

Birleşik Krallık Göç Bakanı Chris Philp, Fransa’ya resmî bir ziyaret gerçekleştiriyor. Fransız mevkidaşıyla acil olarak görüşecek olan bakan, yasadışı göçmenlerin kanal aracılığıyla Fransa’dan Birleşik Krallık'a yönelik göç dalgalarını durdurmanın yollarını görüşecek.

Öte yandan iki gün içinde küçük teknelerle yapılan yasadışı göç faaliyetlerinde artış yaşanıyor. Göçmenler Fransa’nın Kuzey batısından Birleşik Krallık'ın Güney doğusuna doğru bir yol izliyor. İngiliz Güvenlik Sahil Güçleri pazartesi sabahı kent şehrinin Dover kıyıları yakınlarında 20 Suriyeliyi taşıyan küçük bir tekneyi durdurdu.

Sadece geçen hafta sonu İngiliz kıyılarına yaklaşık 200 Suriyeli ulaştı Bu yolla Birleşik Krallık'a giriş yapan yasadışı göçmen sayısı 4 bini aşarken, geçen Perşembe’den bu yana yine bu yolla 600 göçmen ülkeye giriş yaptı.

Göçmenlerin çoğu göç seferine Fransa’nın kuzeyindeki Dunkirk ve Calais’den gelmesine rağmen diğer ülkelerden de yasadışı yollarla İngiliz deniz kanalı aracılığıyla küçük teknelerle ülkeye giriş yapıyor. Geçtiğimiz günlerde 150’den fazla yasadışı göçmenin Birleşik Krallık'ın Güney Doğu kıyılarına ulaşmasıyla en büyük dalga gerçekleşti. Pazar günü küçük tekneleri İngiliz sahilinde gören halk şaşırdı.

Bu ani göç hareketi Hükümet zor durumda bırakıyor. Muhafazakarlar Partisi göç dalgalarını engellemek ve yasal göçü sınırlandırma vaatleriyle seçimi kazanmıştı. Başbakan Boris Johnson ve İçişleri Bakanı  Priti Patel göçmen meselesine karşı ciddi vaatlerde bulunup göçmen sayısında sınırlandırmaya gideceklerini söylemişti. Son olarak Priti Patel, İngiliz ekonomisinin ihtiyacı olmayan kişilere Birleşik Krallık vizesini zorlaştıran bir kanunu İngiliz parlamentosundan geçirmeyi başarmıştı. Patel ayrıca bu yılın ortalarında İngiliz Kanalı aracılığıyla gerçekleşen yasadışı göç dalgalarını tamamen durdurma vaadinde bulunduran Patel, son gelişmeler ışığında vaatlerinin gerçekleşmesi karşısındaki engelleri kaldırmak adına çözüm yolları arıyor. İngiliz Skynews haber kanalına göre Patel Pazartesi sabahı Dover sahilinde bir sahil güvenlik teknesinde görüntülendi. Bu sırada 20 yasadışı Suriyeliyi taşıyan teknenin yaklaşmasıyla İngiliz Sahil Güvenlik Güçleri Dover sahil sınırını aştığı için göçmenleri geri çevirmeyi başaramadı

Sıkı önlemler

Boris Johnson hükümeti İçişleri Bakanlık Teşkilatı Göç Faaliyetlerinin sıklaştığı kanalı kontrol edemediği için ordudan bu konuda yardım çağrısında bulundu. Bu çerçevede Kraliyet Deniz Filosuna resmî yardım talebinde bulundu. Ayrıca hükümet göçü engellemek için kurduğu Kanal Kıyı Güvenlik Birimi’nin başına eski bir deniz subayını atadı. Bu çerçevede Kraliyet Hava Kuvvetleri bir deniz gözlem uçağı (Atlas)ı hizmete sundu. Sıkı önlemler çerçevesinde hükümetin kanal boyunca seyreden yasadışı göç faaliyetlerini sınırlandırıp izlemek amacıyla insansız hava araçları kiralama yönünde öneriler sunacağı bildiriliyor.

Paris’e seyahatinin öncesinde bir açıklama yapan Birleşik Krallık Göç Bakanı Chris Philp, İngiliz deniz kanalının göç faaliyetlerini imkansız hale getirecek çözüm yollarını Fransız mevkidaşıyla görüşmek istediğini belirterek, böylece göçmenlerin Fransa’nın kuzeyine dahi gitmelerinin engellenebileceği ifade etti. Ayrıca hükümetin bu yolla ülkeye ulaşan göçmenlerden mümkün olan en yüksek sayıda göçmeni iade etmek istediğini ve bunun için özel uçak seferleri düzenleyeceklerini bildirdi. İngiliz bakan, bu yasadışı seferleri düzenleyen ve insanların hayatını tehlikeye atan illegal örgütlerle mücadelede de kararlı olduklarını dile getirdi. Ayrıca Başbakan Johnson hükümetinin ülkeye yasadışı yollarla giren göçmen sorununun çözümü için yasal belirleyiciliğe gereklilik duyulduğunu ve yasadışı göçü organize eden örgütleri durdurma çabalarının arttırıldığını ifade etti

Birleşik Krallık ve Fransa toplantıda

Birleşik Krallık Başbakanı, bu konuda asıl hedeflerinin göçmenlere bu yolun kesinlikle akıllı bir yol olmadığını, sonuçlarının son derece tehlikeli ve vahim olduğunu aktarmak olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzde çözmemiz gereken yasal bir engel var bu yasadışı göçmenlerin ülkelerine geri göndermeyi kolaylaştıracak düzenlemeler yapılması son derece önemli.’’ Johnson, bu yasadışı göç sorununun çözümü için Fransa’yla beraber sıkı çalışacaklarını belirterek ülkeye giren binlerce yasa dışı göçmene sığınma hakkı verilmeyeceğini ancak İngiliz sularına girenlerin geri çevrilmelerinin de yasal olarak pek mümkün olmadığını ifade etti.

Fransa, Birleşik Krallık'tan 40 milyon dolar talep etti

Başbakanın belirttiği bu sorunlara çözüm arayışları çerçevesinde İngiliz göç bakanı salı günü Paris’te mevkidaşıyla yüz yüze görüşecek. Daily telegraph’ın iki gün önceki haberine göre Fransa, Birleşik Krallık'tan Fransız sahillerinde emniyet kontrol masrafları çerçevesinde 40 milyon dolar talep etti.

İngiliz kıyılarındaki kent güvenlik güçleri bu yasadışı göçü engellemekte zorlanıyor. Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Bakanı Helen Whately bir televizyon kanalında bu durumun ciddiyetine ve bu yasadışı göç faaliyetlerini organize eden örgütlerin bu tehlikeli yollarla para kazanmasının önüne geçilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Independent Türkçe için çeviren: Şarku'l Avsat

https://www.independentarabia.com/node/142211

DAHA FAZLA HABER OKU