Mesut Özil: George Floyd'un ölümü sonrası dünya, "Siyahların Hayatı Değerlidir" dedi; Bu güzel ancak Müslümanların hayatı da önemli

Arsenal'de forma giyen Mesut Özil, Müslümanlara karşı gösterilen yaklaşım, George Floyd'un öldürülmesi, maaş indirimini kabul etmemesi ve takımdaki geleceğiyle ilgili açıklamalarda bulundu

Mesut Özil / Fotoğraf: AA

Premier Lig ekiplerinden Arsenal'in türk asıllı Alman futbolcusu Mesut Özil, The Athletic'e yaşadıklarını anlattı ve Müslümanlara karşı gösterilen yaklaşıma da tepki gösterdi. Özil ayrıca, geleceği ile ilgili net konuşurken, maaşında indirim yapmamasının nedenini de paylaştı.

Özil, Uygurlar'la ilgili yaptığı paylaşımla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Her insan eşittir. Dini ya da rengi fark etmez. Müslüman, Hristiyan, Yahudi, siyah, beyaz ya da herhangi başka bir şey. Hepimiz aynıyız. Uygur Türkleri hakkındaki sözlerim Çinli insanlara karşı değildi, o Müslümanlara bunları yapanlar veya buna göz yumanlar kimse, onlaraydı. 

Arsenal'e saha içinde ve dışında çok şey verdiğini belirten Özil, "Bana karşı gösterilen reaksiyon hayal kırıklığı yarattı. Politikaya dahil olmayacaklarını söylediler ancak bu politika değil. Ayrıca başka konularda devreye girdiler" diyerek kulübüne eleştirilerde bulundu.

"Müslümanların hayatı da önemlidir"

ABD'de siyahi George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesi sonrası düzenlenen protestolara damga vuran "Siyahların Hayatı Değerlidir (Black Lives Matter)" hareketine de değinen Özil, konuyla iligli şöyle konuştu:

Floyd'un öldürüldüğünü gördük ve dünya 'Siyahların Hayatı Değerlidir' dedi. Bu doğru ve güzel bir hareket. İnsanların adaletsizliğe karşı mücadele vermesi harika. Birçok siyah oyuncu var ve bazıları da Arsenal taraftarı. Kulübün onların arkasında olması müthiş bir şey. Ancak keşke insanlar, Müslümanlar için de aynısını yapsalar. Arsenal'in birçok Müslüman oyuncusu ve taraftarı da var. Müslümanların da hayatı önemlidir.

Maaş indirimi konusu

Arsenal'de forma giyen oyuncular olarak herkesin maaşında indirim yaparak katkı vermek istediklerini dile getiren yıldız oyuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ancak daha fazla bilgiye ihtiyacımız vardı ve birçok soru yanıtlanmadı. Herkes indirime razıydı ancak çok fazla belirsizlik vardı. Ben büyük bir indirim yapmaya hazırdım ama doğru düzgün danışılmadan aceleyle bir şeyler yapmamız istendi. İndirim yapmanız beklendiğinde, her şeyi bilmeye hakkınız oluyor. Ne olduğunu, paranın nereye gittiğini anlamanız lazım. Yeterince bilgi verilmedi ve sadece bir karar vermemiz istendi. Böylesine önemli bir karar için çok hızlı davranıldı ve çok fazla baskı vardı.

"Beni yok etmeye çalıştılar"

Özellikle genç oyuncular için indirim istenmesinin adil olmadığını düşünen Özil, "Ben de reddettim. Evde bir bebeğim, sorumluluklarımın olduğu bir ailem var. Türkiye'de ve Almanya'da yardımlar da yapıyorum. Londra'daki ihtiyacı olan insanları desteklemek için de yeni bir proje başlatmıştım. Beni tanıyan insanlar ne kadar cömert olduğumu bilir. İndirimi reddeden tek oyuncu ben değildim ancak günün sonunda sadece benim adım ortaya çıktı. Sanırım bunun nedeni insanların 2 yıldır sürekli beni yok etmeye, beni mutsuz etmeye ve taraftarları bana karşı doldurmaya çalışması" değerlendirmesinde bulundu.

"Anlaşmamızın son gününe kadar Arsenal'de kalacağım"

Takımdaki geleceğiyle ilgili sıkça spekülasyonlar yapılan Özil, konuyla ilgili şunları kaydetti:

Benim durumum çok açık. Anlaşmamızın son gününe kadar Arsenal'de olacağım ve her şeyimi bu kulüp için vereceğim. Yaşananlar beni kırmaz, daha da güçlendirir. Geçmişte tekrar takıma girebileceğimi gösterdim ve yeniden bunu yapacağım. İşler benim için zorlaştı ancak Arsenal'i seviyorum. Burada çalışmayı, bu kulüpteki insanları seviyorum. Uzun zamandır birlikte olduğum insanlar var. Ve Londra'yı seviyorum, Londra benim evim.

Arsenal'le sözleşmesi gelecek sezon sonu bitecek olan Özil, Londra ekibinden yıllık 12 milyon euro alıyor.

Premier Lig'e verilen koronavirüs arasının ardından hiçbir maçta görev alamayan Mesut Özil, bu sezon takımıyla 23 maça çıkarken, 1 gol ve 3 asistlik katkı sağladı.

 

Independent Türkçe, Sporx

DAHA FAZLA HABER OKU