Türkiye'den BAE-İsrail anlaşmasına tepki: Bu riyakar davranışı tarih unutmayacak ve affetmeyecek

BAE ve İsrail arasında gerçekleşen normalleşme anlaşmasına ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "BAE’nin Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiçbir şekilde yoktur" denildi

Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile yaptığı normalleşme anlaşmasına ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD, İsrail ve BAE tarafından açıklanan ve İsrail-BAE ilişkilerinin bütünüyle normalleştirilmesini öngören ortak bildiriye ilişkin, Filistin halkı ve yönetimi tarafından gösterilen güçlü ve müşterek tepkinin haklı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, 2002 yılında Suudi Arabistan öncülüğünde Arap Ligi tarafından geliştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nca da desteklenen Arap Barış Planı’nın BAE tarafından tek yanlı bir tasarrufla ortadan kaldırılmaya çalışılmasının da endişe verici olduğu belirtildi.

Söz konusu üçlü bildirinin Filistin davasına destek olarak takdim etmenin hiçbir inandırıcılığının olmadığının ifade edildiği açıklamada şöyle devam edildi:

Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin'in iradesini de yok saymaktadır.

BAE liderliğinin Filistin halkının ve Yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail'le müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiçbir şekilde yoktur.

Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE'nin bu riyakar davranışını tarih de, bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU