Eski milletvekilinin mezarı, 3 kardeşin açtığı babalık davası nedeniyle açıldı

Muğla’nın Milas ilçesinde 3 kardeşin açtığı babalık davası kapsamında, fiziksel benzerliklerinin olduğunu öne sürdükleri eski milletvekili Rifat Adnan Akarca’nın mezarı DNA testi için açıldı

Fotoğraf: İHA

1954-1960 yıllarında Milas Belediye Başkanlığı, 1961-1977 yıllarında da Muğla Milletvekilliği yapan Rifat Adnan Akarca'nın Belediye Başkanlığı ve milletvekilliği döneminde evinde hizmetli olarak çalışan H.A.'nın 3 kızı, mahkemeye başvurdu.

Karar üzerine hem Akarca’nın kabri açılarak DNA örnekleri alındı.

Öğrendikleri bilgiler çerçevesinde soy bağının reddi davası açan kardeşlerin başvurduğu mahkeme, iddiaların somutlaştırılması amacıyla DNA testi yapılmasını kararlaştırmış, 2015 yılında adli tıp hekimi ve hâkim gözetiminde G.A.'nın mezarı açılarak DNA örnekleri alınmıştı.

İnceleme sonucu, G.A.'nın, başvurucuların yüzde 99,9 babası olmadığı belirlenmesi üzerine kardeşler, fiziksel benzerlik de bulunduğu iddiasıyla biyolojik babalarının Adnan Akarca olabileceğini belirterek işlem yapılmasını istemişti.

Kardeşlerin başvuru üzerine adli tıp hekimi ve hâkim gözetiminde, 1985 yılında arı sokması nedeniyle 63 yaşında yaşamını yitiren Akarca'nın Milas Şehir Mezarlığı'ndaki mezarı uzman ekip eşliğinde açıldı.

Mezardan, başvurucuların babalık ilişiğinin belirlenmesi amacıyla DNA örnekleri alındı.

Yapılan incelemenin ardından Akarca’nın 3 kardeşin babası olup olmadığı belirlenecek.

 

Independent Türkçe, ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU