Altaylı: Fatih Portakal bıraktı mı, kaçtı mı?

"Siyasi değil ama mesleki bir misyon yüklemişti şartlar kendisine. Mesleğin haysiyetini"

Fotoğraf: AA

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, FOX TV Ana Haber sunuculuğu görevini bırakan ve emekli olmaya karar verdiğini duyuran gazeteci Fatih Portakal’ın kararı hakkında yazdı.

Portakal’ın kararının ilk duyulduğunda kimse tarafından inandırıcı bulunmadığını ifade eden Altaylı, şunları yazdı:

Eylül’de gelecekti. Ancak gelişmeleri bilenler açısından çok da şaşırtıcı değildi. Çünkü Portakal’ın bir süredir ayrılmak istediği biliniyordu. Birkaç ay önce bunu Fox yönetimine söylemiş, “Hele bir tatil yap. Belki keyfin yerine gelir” denmişti kendisine. Ama o kararlı idi.

Altaylı, Portakal’ın FOX TV’ye şu gerekçeyi sunduğunu söyledi:

Yoruldum. Üzerimde arzu etmediğim bir yük var. Muhalefetin sesi gibi görülüyorum. Artık muhalif olarak yaşamak, muhalif gibi yaşamak istemiyorum. Evim drone’la izleniyor. Yola çıktığımda yandaki araçlardan bana küfrediyorlar. Kaldıramıyorum. Kendime uygun gördüğüm hayat bu değildi. Ağır geliyor.

Bunun bir tükenmişlik sendromu olduğunu ifade eden Altaylı, “Portakal’ın kaçtığını” savundu:

Bana göre Fatih Portakal doğru düzgün bir televizyoncuydu. Mesleğini meslek gibi yaptı.İşini, etkinliğini bir “sosyal yükselme” aracı olarak görmedi. İçe dönük bir tarzı tercih etti. Saygıdeğer bir tavrı oldu. Ancak son hareketini doğru bulmadım. Siyasi değil ama mesleki bir misyon yüklemişti şartlar kendisine. Mesleğin haysiyetini. Bıraktı demekten çok “Kaçtı” demek daha doğru olacaktır. Fox Haber’den gelen bilgiler, haber yönetiminin bu işten çok da rahatsız olmadığı, Portakal’ın egosundan bir süredir yaka silktikleri yolunda. Bilmiyorum. O kadar tanımam.

"Selçuk Tepeli ile devam edecekler"

FOX TV’nin Selçuk Tepeli ile yola devam edeceklerini söyleyen Altaylı, yazısının ilgili kısmına şöyle son verdi:

Selçuk, benden sonra Habertürk gazetesinin yayın yönetmenliği koltuğuna oturmuş, gazete kapandıktan sonra Habertürk TV’nin yayın yönetmenliğine geçmişti. Birkaç ay önce bu görevi de bırakmış ve Habertürk TV’de sabah programında sunucu yorumcu olarak görev yapmaya başlamıştı. Şimdi daha zor bir göreve gidiyor. Kendisine başarılar diliyoruz.

 

Habertürk, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU