Eski Ağrı Belediye Başkanı HDP'li Sırrı Sakık'a 5 yıl 10 ay hapis cezası

HDP'li Sırrı Sakık'a 2015'te yaptığı basın açıklaması nedeniyle "örgüte bilerek ya da isteyerek yardım etmek" ve "örgüt propagandası" iddiasıyla toplam 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Sakık, basın açıklamasından valinin haberinin olduğunu söyledi

Sırrı Sakık / Fotoğraf: AA

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 2015 yılında dönemin Ağrı Belediye Başkanı HDP'li Sırrı Sakık'a "örgüte bilerek ya da isteyerek yardım etmek" ve "örgüt propagandası" iddiasıyla toplam 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

Duvar’ın haberine göre, hapis cezasına konu olan olay ise çatışmalı sürecin sona erdirilmesi için sivil toplum kuruluşları, siyasetçiler ve bölge halkının Tendürek’te bir araya gelerek basın açıklaması yapması olarak gösterildi.

Ağrı 1. Ceza Mahkemesi, bugüne kadar görülen bütün celselerde duruşmada müdafi bulunmasına rağmen Sırrı Sakık'ın avukatı Zeynep Ceren Boztoprak’ın mazeret dilekçesini kabul etmedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sakık, ceza aldığı basın açıklaması için dönemin Ağrı Valisi Musa Işın'la yaklaşık 5 dakika telefonla görüştü ve Işın açıklama yapılmasına izin verdi. Hatta Işın mahkemede, "Basın açıklamasından bilgim var" dedi.

Savcı da Sakık’ın, 'örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan beraatini istedi. 

Mahkeme heyeti ise Sakık'a bu suçlamadan 4 yıl 2 ay hapis cezası ‘örgüt propagandası’ndan da 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

"Vali çok iyi bir adım dedi"

Sakık dönemin Ağrı Valisi Musa Işın ile yaptığı telefon görüşmesi için şunları söyledi:

"2015 yılı çözüm sürecinin devam ettiği bir dönemdi. O dönem kendi içerisinde bir gerginlik vardı. Toplum örgütleri hep birlikte bir basın açıklaması yapmak istiyordu. Ama maalesef izin verilmedi. Bende sayın valiyi aradım. Kendisine eğer çatışma istemiyorlarsa bu basın açıklamasına destek verilmesi gerektiğini söyledim. Kendisi de bana 'Evet çokta iyi bir adım. Ama eğer bir olay olursa tekrar Türkiye’ye bir inceleme ekibi gelmesini istemeyiz' dedi. Ben kesinlikle olmayacağını söyledim çünkü herkes kentte bir daha çatışma olmaması için çırpınırken böyle bir olayın olamayacağını söyledim. Kendisi de, 'Eğer müsaade etmemizi istiyorsanız siz gidin ben müsaade ederim' dedi."

Sakık "Ben 'yorulduk bu çatışmalardan, çatışmaların bir daha olmaması için sivil toplum örgütleri ve Ağrı halkı olarak buradayız' dedim. Yarım saatlik bir basın açıklaması oldu. Trafiğin tespitleri var. Mahkeme tutanağında da sayın vali bu kenti nasıl bir huzur kenti haline getirdiğimizi bizzat kendisi de söylüyor" diye konuştu.

Avukatların pandemiden dolayı duruşmaya gidemediğini kaydeden Sakık, "Ben duruşmaya gitmek istiyordum. Ama ne avukatlarımız ne bizim olmadığımız bu süreçte bu eylemden bize ceza çıkardılar. Bunun hukukta bir karşılığı yok. Böyle haksız bir uygulamayla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, Duvar
 

DAHA FAZLA HABER OKU