Çavuşoğlu: Yunanistan, adaları ağır silahlarla donatıyor

Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilime ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Yunanistan'ın adaları silahlandırıldığını söyledi. Çavuşoğlu, adaların silahlandırılarak Lozan Antlaşması'nın ihlal edildiğini ifade etti

Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunaistan arasındaki gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın programına konuk olan Çavuşoğlu, Atina'nın Doğu Akdeniz'de beklediği desteği bulmadığını ifade etti.

Çavuşoğlu, Yunanistan'ın tutumuna ilişkin, "Bu güne kadar Avrupa Birliği'nden de bulamadılar. Şimdi ise Oruç Reis'in limana dönmesine pozitif mesajlar vermeye başladılar. Son günlerdeki mesajlar biraz daha ılımlı" ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz meselesinde ön koşul koyduğu takdirde Türkiye'nin de ön koşul koyacağını vurgulayan Çavuşoğlu,  "Biz çok samimi bir şekilde Yunanistan'la sorunları diplomasi yoluyla çözmek için iyi niyetli tekliflerde bulunduk. Ama Yunanistan buna yanaşmadı" dedi.

"Oruç Reis, bakımı yapıldıktan sonra faaliyet alanına geri döner"

Oruç Reis'in Antalya'ya demirlemesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

Geminin periyodik bakımı yapıldıktan sonra faaliyet alanına döner. Barbaros Hayrettin Paşa da periyodik bakımı yapıldıktan sonra bölgeye döndü, araştırmalarını yapıyor. Bu bakımların yapılma süreci faaliyetten taviz verildiği anlamına gelmez. Gemiyi periyodik bakım için bölgeden limana çektik. Bu süreç Yunanistan tarafından bir fırsat olarak değerlendirebilir dedi sayın Cumhurbaşkanımız. Bizzat kendim de söyledim.

"Almanya, Fransa'dan daha objektif ve yapıcı"

Almanya ve Fransa'nın Doğu Akdeniz meselesiyle ilgili açıklamalarını da yorumlayan Çavuşoğlu, "Merkel kesinlikle Fransa'dan daha objektif ve yapıcı. Sonuç elde etmeye çalışıyor. Bizim haklı olduğumuzu teslim ediyorlar. Merkel her zaman, göç konusunda da en kararlı duruşu gösterdi. Midilli'den de göçmen çocukları ülkesine alacak. En cesur adımları attı. AB içerisinde Fransa'dan farklı bir tutum sergiliyor" dedi.

Fransa'nın tutumunu da eleştiren Çavuşoğlu şöyle devam etti:

Fransa'nın derdi şu. AB liderliğine oynuyor. Orta Doğu'nun da liderliğine oynuyor. Her konuda kendisine rol biçiyor. Libya'da Hafter'i destekledi, silah verdi ama sonuçta başarısız oldu. Fransa bu gerginlikleri artırarak silah satmak istiyor. Libya'da da öyle. Silah satan firmalar Fransa'daki bir bakanın şehrinde. Fransa'nın kendi ajandası ve gündemi var. Ama Almanya'nın Fransa'ya katılmadığını da görüyoruz. Borrell'in de son derece objektif olduğunu söylemek istiyorum.

"Lozan'a göre Sakız Adası silahsızlandırılmış adalardan bir tanesi"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin yayımladığı Navtex ile ilgili, "Lozan Anlaşması'na göre ve 1947 Anlaşması'na göre Sakız Adası silahsızlandırılmış adalardan bir tanesi. Yunanistan burada bir tatbikat yapacağını Navtex yayınlayarak bildirdi. Biz de bir Navtex yayınlayarak bunun anlaşmaya aykırı olduğunu bildirdik. Yani bu, uluslararası hukuka aykırı olduğu ve yapmamaları gerektiği konusunda bir uyarıdır" ifadelerini kullandı.

"Yunanistan, adaları ağır silahlarla donatıyor"

Yunanistan'ın Türkiye'ye yakın adaları silahlandırdığı iddialarına ilişkin de açıklama yapan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

Doğruları söylemiyorlar, dürüst olmaları gerekiyor. Bu sorunları çözebilmemiz için samimi olma gerekiyor. Sevilla haritasından vazgeçmeleri gerekiyor. Görüşmelerde biz bunu gündeme getirince ‘sizinle müzakere etmek istemiyoruz bu bir milli mesele’ diyorlar. Bir kere silahlandırmıyoruz demesi de dürüst bir yaklaşım değil. 1974’te adaları silahlandırdıklarını söylediler. Türkiye’den bu adalara hiçbir şekilde saldırı olmadı. Türkiye’den askeri hamle gelecek olursa buradaki silahlandırmanın bir faydası olmaz. Tüm dünyanın bildiği konuda burada ‘silahlandırmadık’ diyorsa o zaman yapacak bir şey yok. Yunanistan rutin bir görev değişimi olduğunu söyledi sonradan. Orada ağır silahlar var. Anlaşmaya uygun olmayan silahlar var. Sonuçta bazen gemilerle ve uçaklarla bu ihlali gerektiren adımlar atılınca tedbirlerimizi alıyoruz. Adaların fiili yapısıyla ilgili Kardak krizinden sonra adaların ihlal ve statüsünde değişiklik olmamıştır.

"Bu harita durduğu sürece çözüm olmaz"

Çavuşoğlu ayrıca, Yunanistan'ın Ege Denizi ve Akdeniz'deki kıta sahanlığı olarak kabul ettiği haritaya da tepki gösterdi.

Söz konusu haritanın kendileri tarafından Avrupa Parlamentosu'nda gündeme getirildiğini kaydeden Çavuşoğlu, AB'nin de bunu kabul etmediğini söyledi.

Çavuşoğlu şöyle devam etti:

Ama bugüne kadar Yunanistan'ın talebinin sebibi bu haritadır. Dediler ki gemiyi geçici olarak siz sorunsuz bölgeye gönderir misiniz? Neyi kast ediyorlar diye merak ettik. Üçgen olan bölge. Bu arada kal diyorlar. Siz bunu nasıl söylersiniz kardeşim. Bunu ne demektir biliyor musunuz. Saçma sapan Sevilla haritasını kabul etmek demektir. Yunanistan bu haritayı kabul etmediğini açıklaması lazım. Bu harita durduğu sürece bunu çözemeyiz. Müzakere de olmaz. Müzakere olsa da sonuç elde edemezsiniz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU