DEVA Partisi: Salgın verileri gerçek değil, bakanlık algı yönetmeyi seçti

Bakanlığın salgına ilişkin paylaştığı verilerin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Yılmaz, hastalığa yakalanan vatandaşların hastanelerde yoğun bakım için sıra beklediğini söyledi

Fotoğraf: Reuters (arşiv)

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Medeni Yılmaz, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) verilerine ve salgın yönetimine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Anadolu’dan birçok yerden aldıkları bilgilerin Sağlık Bakanlığı’nın verdiği oranları doğrulamıdığını öne süren  Yılmaz, çok sayıda kovid-19 hastasının yoğun bakım sırası beklediğini söyledi.

Yılmaz, hastanelerde yatak sayılarında büyük sıkıntılar başladığını vurgulayarak şunları kaydetti:

Yoğun bakımlar birçok yerde dolu. Birçok hastanede şu anda insanlar yoğun bakım için sıra bekliyor. Bu haberleri her yerden alıyoruz. Maalesef Sağlık Bakanlığı bu konuda hala yatak sayılarımızın çok yeterli olduğunu söyleyip, yoğun bakımlarda boş yatak oranları vermeye devam ediyor. Ancak Anadolu’dan birçok yerden aldığımız bilgiler maalesef bu oranları doğrulamıyor.

"Sağlık Bakanlığı süreci değil, algıyı yönetmeyi seçti"

Sağlık Bakanlığı'nın salgının başlangıcında kamuoyunda sağladığı sempati ve güveni haziran ayından sonra hızlı bir şekilde kaybetmeye başladığını belirten Yılmaz,  "Belli bir noktadan sonra süreci yönetmek yerine algıyı yönetmeyi tercih etti" ifadelerini kullandı.
 

WhatsApp Image 2020-09-21 at 13.12.39.jpg
DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Medeni Yılmaz / Fotoğraf: devapartisi.org


Yılmaz veriler konusunda devletin ve hükümetin şeffaf olması gerektiğini ifade ederek, "Vatandaşa güven vermek mecburiyetindedir. Eğer bunları yapmazsa, yaptığı açıklamalar vatandaş nezdinde belli bir süre sonra değerini kaybeder" dedi.

Sosyal alanların çok büyük bir kısmının mutlaka tekrar kapatılması gerektiğini kaydeden Yılmaz, şehirler arası seyahatlerin ve ülke dışına giriş çıkışların mutlaka kontrol altına alınarak sınırlandırılması gerektiğini vurguladı.

Bakanlığın verileri tüm şeffaflıkla açıklaması gerektiğini belirten Yılmaz, parti olarak şu sorulara yanıt beklediklerini açıkladı:

Yoğun bakım için sırada bekleyen hastalar var mı? Varsa ne kadar? 

Kovid-19’a yakalanan ve karantinada olan hastaların birlikte yaşadığı hane halkı talep etse dahi hastalık belirtisi göstermiyorsa test yapılmadığı doğru mu? Eğer doğruysa bunun tıbbi bir izahı var mı?

Kovid-19 tanısı konmuş ve evlerinde tedavileri önerilen pozitif hastaların evlerine toplu taşıma araçları ile gönderildiği doğru mu? Doğru ise hastalığın daha fazla yayılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Karantinada olması gereken hastalar neden evlerinde bulunmuyor? Kontrol sistemi çalışmıyor mu, yetersiz mi?

Neden kovid-19 ile ilgili veriler şeffaf ve ayrıntılı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmıyor?

Kovid-19’dan dolayı ölen ve hastalığa yakalananlar ile ilgili olarak sağlık çalışanları, valiler ve il sağlık müdürlerinin açıklamaları ile Sağlık Bakanı’nın açıklamaları neden birbiriyle örtüşmüyor?

Neden kovid-19’dan ölenlerin ölüm sebebi farklı yazılıyor? Bu konuda Bakanlık’ın bir talimatı var mıdır?

Son üç haftadır kovid-19 verileri neden sisteme yüklenmiyor? Bir açıklaması var mı?

Test kitleri hangi firmadan, kaça ve hangi usulle alınıyor?

Haziran ayından itibaren adını açıkça koymadığımız sürü bağışıklığına geçtiğimiz açık. Neden bu konuda şeffaf davranılmıyor?

Diğer ülkeler ile kıyaslandığında entübe yoğun bakım hasta oranı neden bizde daha yüksek? Şeffaf veri paylaşımı yapılmadığı için oranlar farklı olabilir mi?

Neden Bilim Kurulu en baştan itibaren gerektiği şekilde oluşturulmadı? Neden 65 ilde şubesi bulunan, 101 bin doktor üyesi olan Tabip Odası’ndan temsilciler sivil inisiyatif olarak Bilim Kurulu’nda yer almıyor?

Bilim Kurulu kararları şeffaflığın kuralı olarak neden kamuoyu ile paylaşılmıyor?

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU