İhracatçılara hususi pasaport süresi 2 yıldan 4 yılda çıkarıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre ihracatçılar, hususi pasaport için İçişleri Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'na başvuruda bulunacak

İhracat yapan firmaların yetkililerine tanınan hususi pasaport süresi 2 yıldan 4 yıla çıkartıldı. İş adamları pasaport başvuralarını İçişileri Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'na yapacak / Fotoğraf: AA 

İhracat yapan firma yetkililerine, ihracatçılara hususi damgalı pasaport verilmesine dair esaslar çerçevesinde verilen pasaportların süresi 2 yıldan 4 yıla çıkarıldı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve söz konusu kararda değişiklik yapan kararla, kararda "Bakanlık" olarak atıf yapılan Ekonomi Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı olarak değiştirildi. Buna göre bu kapsamda pasaport başvuruları İçişleri Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'na yapılacak.

Düzenlemeyle, hususi damgalı pasaport sahibi firma yetkililerinin, pasaportu alabilme şartlarından herhangi birini kaybetmeleri halinde, pasaportu iade etmeleri için tanınan 15 günlük süre kaldırıldı.

İade yükümlülüğünü yerine getirmeyen firmanın yetkilileri için 10 yıl olarak öngörülen yeniden hususi damgalı pasaport verilme yasağının süresi ise dört yıla indirildi.

 

Independent Türkçe, Reuters 

DAHA FAZLA HABER OKU