Büyükçekmece'de düşen eğitim uçağı için Valilik ‘motor arızası’, uçuş okulu genel müdürü ‘Kendi yorumunu yapmış’ dedi

Büyükçekmece'de bir eğitim uçağının boş araziye düşmesi sonucu uçağın pilotu yaralandı. Kazanın nedeni hakkında İstanbul Valiliği ile uçuş okulu yetkililerinden farklı açıklamalar geldi

AYJET Uçuş Okuluna ait TC-UUG kuyruk tescilli eğitim uçağının Beylikçayırı mevkisinde boş araziye düşmesi üzerine polis, jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi. Burun kısmından toprağa gömülü haldeki uçak, ekipler tarafından halat yardımıyla çıkarıldı.

Kazada yaralanan pilot, itfaiye ekipleri tarafından uçağın enkazından kurtarıldı.

Sağlık ekipleri, yaralı pilota olay yerinde müdahale etmeye başlarken, bölgeye hava ambulansı istendi.

Yaralı pilot, hava ambulansla hastaneye sevk edildi.

İstanbul Valiliği: Kazanın nedeni motor arızası

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı'ndan saat 10.56'da havalanan özel bir havayolu şirketine ait eğitim uçağının, ilk bilgilere göre motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada saat 11.05'te havalimanı yakınlarında düştüğü kaydedildi.

Olay yerine hemen güvenlik, sağlık, itfaiye ve AFAD ekiplerinin sevk edildiği belirtilen açıklamada, "Uçağın pilotaj lisans öğrencisi B.N, yaralı olarak kurtarılmıştır. Olay yerine tekerlekli araçlarla ulaşımın mümkün olmaması nedeniyle ambulans helikopter sevk edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı da eğitim uçağının düşmesi üzerine soruşturma başlattı.

 "Uçağın düşüş nedeni teknik incelemeden sonra anlaşılacak"

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de gazetecilere yaptığı açıklamada, belediye ekiplerinden küçük bir eğitim uçağının düştüğü bilgisini aldığını aktardı.

Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı'nın kurucularından biri olduğunu ve helikopterle uçuş yapabildiğini ifade eden Akgün, "Benim teknik bilgim uçağın düşüş şeklini açıklamaya yeterli değil. Ama havacılıkta bir şey vardır, bu tip uçaklarda bir arıza görülürse hiç yön değiştirmeden, 'Alana döneyim.' düşüncesine kapılmadan ilk gördüğünüz tarlaya ineceksiniz. Bu usuldür. Manevra esnasında düştüğü söylenebiliyor ama bunu teknik ekiplerin incelemesinden sonra anlaşılacak" dedi.

"Kazanın oluş nedeniyle ilgili şu anda bir şey söylemek çok erken"

AYJET Uçuş Okulu Genel Müdürü Kaptan Pilot Celal Cingöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, pilotun ikinci uçuşu için saat 10.56'ta Hazerfen Havaalanı'ndan 05 pist başından kalkış yaptığını, kalkışı takiben yaklaşık 2 dakika sonra bilinmeyen bir nedenle zorunlu iniş planladığını söyledi.

Pilotun yalnız görevlerini uçtuğu için eğitimin çok ileri safhasında olduğunu aktaran Cingöz, "Kazanın oluş nedeniyle ilgili olarak da şu anda bir şey söylemek çok erken. Bütün hava hadiselerinde olduğu gibi kaza kırım inceleme ekibi çok detaylı bir inceleme yapıyor. Bunun pilotaj mı yoksa gerçekten teknik bir arıza mı olduğu konusunda bizim bir şey söyleme ya da tahminde bulunma şansımız yok" dedi.

Uçağın fabrika çıkışının 2 ay olduğunu belirten Cingöz, "Sıfırdır, fabrika çıkışlıdır. Şu ana kadar herhangi bir arızası tespit edilmedi. Şu anda aynı tipten 5 uçak uçuşta. Şu ana kadar herhangi bir arızası olmadı" ifadelerini kullandı.

İstanbul Valiliğinin, uçağın düşme nedenine ilişkin yaptığı "motor arızası" açıklamasının hatırlatılması üzerine Cingöz, "Kendi yorumunu yapmış bilemiyorum" yanıtını verdi.

Gazetecilerin, pilotun düşmeden önce acil iniş istediğini belirtmesi üzerine Cingöz, "Ses kayıtlarını ben dinlemedim. Şu anda dinleme şansımız da yok. Böyle bir şey olsa kaza kırım ekibinin kesinlikle talimatı var. Ne dosyalarıyla oynayabilirsiniz ne de ses kayıtlarını inceleyebilirsiniz. O yüzden bu konuda bilgi veremiyorum" diye konuştu.

2020_10_anadoluimages_20662603.jpg
Fotoğraf: AA

 

Enkaz kaldırma çalışmaları yarın yapılacak

Bu arada jandarma ekiplerinin, olay yeri inceleme çalışması tamamlandı.

Jandarma olay yeri inceleme ekipleri çalışmaların ardından bölgeden ayrıldı. 

Enkazın başında nöbetçi ekip ise hazır bekletiliyor.

Uçağın enkazının kaldırma çalışmalarına cuma günü devam edilecek.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU