Bulgaristan Başbakanı Borisov, kendisini karantinaya aldı

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kovid-19 testi pozitif çıkan Bölgesel Geliştirme Bakan Yardımcısı Nikolay Nankov ile aynı mekanda bulunduğu gerekçesiyle kendisini izole edeceğini açıkladı

Fotoğraf: AA

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov yaptığı açıklamada, Kovid-19 testinin negatif çıktığını fakat riskli bir ortamda bulunduğu gerekçesiyle kendi isteği ile karantinada kalacağını bildirdi.

Ülkedeki Kovid-19 talimatlarına göre Borisov'un test sonucu negatif olsa da Kovid-19 vakasıyla aynı ortamda bulunması dolayısıyla 10 gün karantinada kalması gerekiyor.  

Maskesiz toplantı yapmıştı

Salgına rağmen maske kullanmayan Borisov, hafta başında Nankov ve çok sayıda belediye başkanıyla bir toplantıda bir araya gelmişti. Toplantıda kimsenin maske takmaması dikkati çekmişti.

boris.jpg
Borisov'un manastır ziyareti sırasında maske takmaması tepki çekmişti / Fotoğraf: novinite.com

 

Borisov’a daha önce de heyelanda zarar gören Rila Manastırı'nı ziyareti esnasında beraberindeki heyetle kapalı alanda maske takmadığı gerekçesi ile 300'er leva (150 euro) idari para cezası kesilmişti.

Ülkede ölü sayısı 1000’i geçti

Ülkede vaka sayılarının artmaya devam etmesi üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan kararla açık ve kapalı kamusal alanlarında maske zorunluluğu getirilmişti.

Nüfusu 6,9 milyon olan Bulgaristan’da günlük vaka sayısı binin üzerinde seyrederken toplam vaka sayısı 35 bini geçti. Ülkede Kovid-19'dan toplam ölü sayısı da 1064'e ulaştı. ,

 

Independent Türkçe, AA, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU