Faruk Bildirici: Ahmet Hakan, kısa yazayım da rahat anla bari…

"Hürriyet, bugüne kadar başka hangi metinleri gazetecilik gibi yayımladı?"

Kolaj: Independent Türkçe

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, kendisini eleştiren Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a yanıt verdi.

Bildirici, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Hakan için şunları yazdı:

Ahmet Hakan, kısa yazayım da rahat anla bari. "Sen de şunu yapmadın" demogojisinden hoşlanıyor olabilirsin ama bu eleştirilerime yanıt olamaz. Yanıtla da tartışalım! Örneğin şu soru; Hürriyet, bugüne kadar başka hangi metinleri gazetecilik gibi yayımladı? Ahmet Hakan, ne sandığım değil ne söylediğim önemli. Yoksa niye rahatsız olasın?Köşende yatak reklamı yaptığında Hürriyet’teyken eleştirdim, sonra Reklam Kurulu Hürriyet’e “örtülü reklam” cezası verdi! Bunu da yazdım ve yine sustun. Yanıtla da tartışalım.

Bildirici, mesajında geçmişte Hürriyet'le ilgili kaleme aldığı bir yazıyı paylaştı.

Ne olmuştu?

Faruk Bildirici, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ifadelerinin Hürriyet’e söyleşi gibi yayınlanmasına tepki göstermişti:

Soru ve yanıtlar aynı kalemden çıkmış. Fark etmemiş olabilirsiniz, uyarıyorum.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bunun üzerine Hürriyet’te 27 yıl birlikte köşe yazarlığı yaptığı Ertuğrul Özkök, Bildirici’nin ismini anmadan “Ombudsman adıyla yazılar yazan bir arkadaşımız, Hürriyet’i eleştiriyor... Kimse sormadan Cumhurbaşkanlığı kendiliğinden bu mesajı vermek istemiş... Bu soruyu o sormuş bu sormuş ne fark eder...” eleştirisi yöneltmişti.

Bildirici, kişisel blogunda kaleme aldığı yazıda Özkök’e “Anlaşılan Ertuğrul Özkök, devlet temsilcilerinin hazırladığı propaganda metinleri ile gazetecilik ürünleri arasında fark görmüyor!” ifadelerini içeren uzun bir yazı ile yanıt vermişti.

Bu tartışmaların ardından Ahmet Hakan bugünkü köşe yazısında Bildirici’yi hedef almıştı:

Bir televizyon kanalının haberinin giriş cümlesi şöyle:

“Damadın İHA’ları...”

Bizim Hürriyet’te attığımız virgülden bile yüz kırk iki sayfalık medya eleştirisi çıkarıp kendisini ombudsman sananın ses çıkarmayacağı bu pespaye habercilik diline...

Selçuk Bayraktar, şahane bir cevap vermiş:

“Damadın değil milletin.”

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU