Türkiye'de koronavirüs aşısının önce genç ve sağlıkçılara yapılması planlanıyor

Çin ile yapılan anlaşma kapsamında Türkiye'ye 5 milyon doz aşı getirilecek. Kovid-19 aşılarının öncelikli olarak gençlere, sağlık çalışanlarına ve insan yoğunluğunun olduğu yerlerde çalışanlara uygulanması düşünülüyor

Fotoğraf: Unsplash

Yeni tip koronavirüs salgını tüm çoğu ülkede tekrar yükselişe geçerken, bilim dünyasından yapılan açıklamalar aşı çalışmalarında sona gelindiğini gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı, grip aşısından sonra e-Nabız kayıtlarından pandemi aşısında öncelik verileceklere ilişkin listeyi de oluşturmaya başladı.

5 milyon doz gelecek

Hükümete verilen brifinglerde, Ocak ayında Türkiye’nin gündemine girmesi beklenen Kovid-19 aşısıyla ilgili öncelikler aktarılıyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Çin’den 5 milyon doz getirtilecek olan aşı, iki doz halinde uygulanacak. Her aşamada 2.5 milyon kişiye aşı yapılacak. 

Alman-ABD ortak yapımı BioNTech aşısı ile ilgili ön bağlantıların yapıldığı ifade edildi.

Hangi yaş gruplarına aşı yapılmayacak?

Koronavirüs aşılarının, grip aşısı uygulamasından farklı olarak genç ve sağlıklı kişilere yapılması planlanıyor.

Aşılar 65 yaş ve üstünde hiç denenmediği için bu yaş gruba aşı yapılmayacak. 

Önceliğin sağlık personeli, polisler veya insan yoğunluğu bulunan yerlerde görev yapanlar olarak belirleneceği de ifade edildi.

Bu tür pandemi süreçlerinin 1.5 yıl sürdüğü bilgisi paylaşılırken bilimsel çalışmalar ve alınan önlemlerle, yaz aylarında sorunun aşılabileceği değerlendirmeleri yapıldı.

Pandemiyle ilgili orta vadeli planlamada, "aşı bağışıklığı, virüsün mutasyona uğrayarak yok olması, toplumsal bağışıklığın oluşması" başlıklarının önem taşıdığı bilgisi paylaşıldı.

 

Independent Türkçe, Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU