BTP Lideri Hüseyin Baş: Faiz artırmak çözüm değil, dolar fren tutmayacak

Türkiye ekonomisindeki sorunların tek başına faiz artırarak ya da düşürerek çözülemeyeceğini kaydeden BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, "Faiz artırmak gibi kararlar dolar kurunu kısa vadede frenlese de uzun vadede isteneni veremeyecektir" dedi

Fotoğraf: BTP Basın Birimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 19 Kasım'da açıkladığı faizleri 475 baz puan artırma kararını değerlendiren Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Yeni Mesaj'a  açıklamalarda bulundu.  

Ekonominin canlı bir organizma gibi düşünülmesi gerektiğini ifade eden Baş, Merkez Bankası'nın faiz artırımının dolar kuru üzerindeki etkisini değerlendirdi.

BTP lideri Baş,  "Finans uzmanı değilim ama bu faiz artırımıyla ilk etapta 7.60 TL'ye gerileyen dolar kurunda 7.25 TL'ye kadar yakın vadede bir gevşeme görülebileceğini düşünüyorum. Ama bundan sonra tekrar dolar kuru 8.5-9 TL bandına çıkabilir. Yani Doların yükselişini bu tip hamlelerle engellemenin mümkün olmadığını ifade etmek istiyorum” dedi.

Amerikalı eski bir Hazine Bakanı'nın 'Dolar bizim paramız ama sizin sorununuzdur' şeklinde bir sözü olduğunu ifade eden BTP lideri şunları söyledi:

Dünyadaki ve ülkemizdeki esas problem de budur. Biz bu sorunu kendi ekonomi hayatımıza sokuyor ve onunla yaşamaya çalışıyoruz. Niye böyle yapıyoruz? Bunun temel gerekçesi bizim hayatımızı ilgilendiren neredeyse her şeyin bir şekilde dövizle bağlantısı olmasıdır. Çünkü müthiş bir ithalat ve montaj ülkesine dönüşmüş durumdayız. Dolayısıyla da ülke ekonomisi sürekli ithalattan darbe yiyor..

“Faizi artırmak çözüm olmayacak”

Faizlerin düşürüldüğü dönemlerde de faizlerin artırıldığı dönemde de dolar kurunun uzun vadede Türkiye'de yükselmeye devam ettiğine dikkat çeken BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, ekonomideki bu sorunun tek başına faizi artırarak ya da düşürerek çözülemeyeceğini kaydetti.

BTP lideri Baş, "Ben bir sistem değişikliğini zaruri görüyorum" dedi.

“Bunlar kısa vadeli çözüm”

"Merkez Bankası'nın kararının yanlış mı doğru mu tartışmasının yapılmasını anlamsız buluyorum. Çünkü yanlış bir kurgu içerisinde doğru bir hamle yapsanız da bu yanlıştır. Bugün yapılanların sonuçlarını yılsonuna kadar görmüş olacağız. Yani 2021 yılı geldiğinde bunun ne anlama geldiğini göreceğiz” diyen Hüseyin Baş,  sözlerini şöyle sürdürdü:

Bakınız biz 2020 yılının 9 ayında 12 milyar dolarlık tarım ürünü ithal etmiş bir ülkeyiz. Bizim ülkemizde tarım ürünü mü üretilemiyor? Bizim çiftçimiz mi, verimli toprağımız mı yok? Her köşesi cennet gibi verimli topraklara sahip ülkemizde biz bu kadar ithalat yapmışız. Şimdi sen 12 milyar dolarlık tarım ithalatı yap sonra da 'Biz döviz artışını faizle durduracağız ve ekonomide reform yapacağız' de. Reform falan yapacakları yok. Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız

ABD'de seçim sonuçlandı Türkiye'de reform başladı

ABD'de seçim sonuçları netleştikten sonra Türkiye'de hükümetten reform sözlerinin duyulmaya başladığını ifade eden BTP lideri Hüseyin Baş, "Türkiye'de yıllardan beri 80 milyon vatandaşın istediği şeyler gerçekleşmezken, elin ülkesinde bir tane başkan değişiyor bütün politikamız reformlarla birlikte süslenmeye çalışılıyor” dedi.

“Olası bir seçimde milletimizin ülkeyi yönetme yetkisini bize teslim etmesi zarureti doğmuştur” diyen Baş, Prof. Dr. Haydar Baş’ın yıllarca bu tabloya dikkat çektiğini ancak halkın bu fırsatı değerlendirmediğin belirterek “ Bugün itibarıyla artık mevcut sorunları düzeltebilecek Bağımsız Türkiye Partisi'nden başka bir kadro, başka bir görüş yoktur" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, Yeni Mesaj

DAHA FAZLA HABER OKU