Bilim insanları Antarktika'daki milyon yıllık buzulu delmeye hazırlanıyor

Araştırmacılar karbondioksidin Dünya iklimi üzerindeki etkisini anlayabilmek için buzulun içinde hapsolmuş kabarcıkları kullanmayı umuyor

1,5 milyon yıllık olduğuna inanılan buzulun derinliklerine hapsolmuş gaz kabarcıkları, bilim insanlarına geçmişin atmosferi hakkında ipuçları verecek (NASA) 

Antarktika'nın derinliklerindeki milyon yıllık buzul, gezegenin geçmişi hakkında çok önemli bilgiler saklıyor olabilir ve iklim tahminlerine yardım edebilir.

Avustralya Antarktika Bölümü'yle (AAD) çalışan bilim insanları da bu bilgileri "yüzeye çıkarmaya" bir adım daha yaklaştı.

Araştırmacılar pazartesi günü donmuş kıtanın yüzeyinin üç kilometre altına ulaşmak için tasarlanmış matkabı tanıttı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buzul bilimci Tas van Ommen “Önümüzdeki birkaç yıl içinde üstleneceğimiz görev iklim biliminin en son ve en büyük sorunlardan birini çözmek” dedi.

Birçok uluslararası araştırma projesi 1,5 milyon yıllık olduğuna inanılan buzula ulaşmayı hedefliyor.

Van Ommen “Buzulun içine bakacağız ve oradaki kar taneleri arasında sıkışan minik kabarcıkları göreceğiz. Bu küçük kabarcıklar geçmişteki atmosfer için zaman kapsülleri. Buzuldan parça almak, bu zaman kapsüllerini analiz etmek ve iklimin değiştiği yaklaşık bir milyon yıl önceki dönemde karbondioksidin (CO2) ne yaptığını anlamak istiyoruz” dedi.

Yaklaşık 1 milyon yıl önce Dünya'nın 40 bin yıllık bir buz devri döngüsünden 100 bin yıllık bir döngüye geçtiğini söyleyen Van Ommen sözlerini şöyle sürdürdü:

CO2 bu değişimle bağlantılı ve geçmişteki buz devirlerinin işleyiş şeklini etkiliyor. Bıraktığımız CO2'nin Dünya için gelecekte uzun vadeli sonuçları olup olmayacağını anlamamız gerekiyor.

Paslanmaz çelik, alüminyum bronz ve titanyumdan yapılmış matkap, uluslararası teknolojinin ve Avustralya teknolojisinin ortak üretimi ve -55 dereceye kadar dayanabiliyor.

Ancak yer altındaki buzula ulaşmak kolay ve hızlı elde edilebilecek bir başarı değil. Sondajın 2021'de başlaması ve toplamda 4 yıl sürmesi bekleniyor.

500 tonluk bir mobil taban, ekipmanı Antarktika sahilinden bin 200 kilometre içerideki çalışma alanına taşıyacak.

AAD Direktörü Kim Ellis “Erkekleri ve kadınları Dünya'nın en uzak, en uç ortamına gönderiyoruz. Bu gerçekten de zor bir macera” dedi. 

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.theguardian.com/science

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU